PSK-20F-12
SnapVerified
20 W, 85 ~ 305 Vac Input, Single Output, Plastic Case, Board Mount Ac-Dc Power Supply
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the PSK-20F-12
| Part Name | PSK-20F-12 |
| Manufacturer | CUI Inc. |
| RoHS and REACH Link | https://www.cui.com/product/resource/material-compliance/psk-20f-series |
| Operating Temp MIN (°C) | -40 |
| Output Voltage (Vdc) (V) | 12 |
| Protections | Output short circuit, Over Current, Over Voltage |
| Nom. Input Voltage (Vac) (V) | 110, 110/230, 230, 277 |
| Dimensions LxWxH (mm) | 52.4 x 27.2 x 24 |
| Operating Temp MAX (With Derating, °C) | 85 |
| Operating Temp MAX (°C) | 55 |
| Package Type | Plastic Case |
| Safety Standards | 62368 |
| Number of Outputs | 1 |
| Safety Approvals | CE, cUL/UL, UKCA |
| Power (W) | 20 |
| Output Current (A) | 1.67 |
| Operating Temp MIN (With Derating, °C) | -40 |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Grade | Commercial |
| Mounting Style | PCB |
| Standard Footprint | 2" x 1" |