Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
PVG612SPBF
Relay,Solid State,SPST-NO,Ctrl-V 1.25DC,2A,60V,PCB Mnt,SMD,6Pin,PVG612 Series | Infineon PVG612SPBF
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the PVG612SPBF by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the PVG612SPBF
| Part Name | PVG612SPBF |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Relays |
| RoHS | True |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/solid-state-relay/photovoltaic-relays/pvg612s/ |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 8.63 x 6.47 x 3.42 (mm) |
| Relay Type | Photovoltaic |
| Capacitance | 130 (pF) |
| Maximum Load Voltage (V) | 60 V |
| Output Device | MOSFET |
| Load Voltage Range (V) | 0 → 60 (V) |
| Package Style | SMT |
| Switching Type | AC/DC |
| Maximum Operating Temperature | +85 (°C) |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Operating Temperature Range | -40 → +85 (°C) |
| Contact Configuration | SPST |
| Length | 8.6 (mm) |
| Maximum Turn On Time | 2 (ms) |
| Special Features | Bounce-Free Operation, Solid-State Reliability |
| Number Of Poles | 1 |
| Maximum Load Current (A) | 2 A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Series | PVG612 |
| Depth | 6.5 (mm) |
| Height | 3.4 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -40 (°C) |
| Minimum Load Voltage (V) | 0 V |
Inventory for the PVG612SPBF by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
4,937
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,584
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
9,780
|
60 x $5.01
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
1,096
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
2,993
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
6
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
1,846
|
|
Visit Site | |
| Newark |
188
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
1,730
|
|
Visit Site | |
| TME |
1,096
|
50 x $5.76
|
Visit Site | |
| Verical |
30
|
30 x $4.62
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
1,846
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the PVG612SPBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.