Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
R05P22005D
2W DC/DC-Converter 'ECONOLINE' SIP7 6.4kV unreg
Availability: Out of Stock
Package Type: SIP-7
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the R05P22005D by Recom Power and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the R05P22005D
| Part Name | R05P22005D |
| Manufacturer | Recom Power |
| Category | Isolated DC/DC Converters |
| Number of Outputs | 2.0 |
| Isolation Voltage (V) | 6400.0 |
| Case Package | SIP7 |
| Series | RxxP22005 |
| Short Circuit Protection | {'is_url': False, 'value': False} |
| Packaging Type | Tube |
| high_runner | TRUE |
| Output Voltage (V) | [5.0, 20.0] |
| Lead Free Status | True |
| Product Link | https://recom-power.com/en/products/dc-dc-converters/rec-p-R05P22005D.html |
| Power Rating | 2.0 |
| Input Voltage (V) | [4.5, 5.5] |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Depth | 12.5 (mm) |
| Number Of Outputs | 2 |
| Maximum Temperature | +95 (°C) |
| Isolation Voltage (V) | 5.2 (kV dc) |
| Standards Met | CSA C22.2 No. 60950-1-03, cULus E-358085, EN 55022, IEC/EN 60950-1, REACH Complaint, RoHS Compliant, UL 60950-1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package | SIP 7 |
| Width | 9.8 (mm) |
| Series | R05P |
| Input Voltage Range (V) | 4.5 → 5.5 V dc |
| Isolated | Yes |
| Efficiency | 82 %, 83 % |
| Length | 19.5 (mm) |
| Load Regulation | ±10 (%) |
| Minimum Temperature | -40 (°C) |
| Input Voltage Nominal (V) | 5 V dc |
| Power Rating | 2 (W) |
| Output Voltage (V) | -5 V dc, 20 (V dc) |
| Output Current (A) | -200 mA, 50 mA, ±80 (mA) |
No issues have been reported for the R05P22005D
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.