Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
R5F102AAASP#30
RL78 RL78/G12 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 30-LSSOP
Availability: In Stock
Package Type: LSSOP-30
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the R5F102AAASP#30 by Renesas and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the R5F102AAASP#30
| Part Name | R5F102AAASP#30 |
| Manufacturer | Renesas Electronics America |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Restricted Availability |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 9.85 x 6.1 x 1.2 (mm) |
| Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Width | 6.1 (mm) |
| Number Of Pci Channels | 0 |
| Number Of Can Channels | 0 |
| Program Memory Size | 16 kB, 2 kB |
| Number Of Spi Channels | 3 |
| Ram Size | 2 kB |
| Data Bus Width | 16 (bit) |
| Instruction Set Architecture | CISC Harvard |
| Program Memory Type | Flash, ROM |
| Package Type | SSOP |
| Maximum Frequency | 24 (MHz) |
| Number Of Pwm Units | 1 x 16 bit |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Adcs | 8 x 10 bit |
| Family Name | RL78 |
| Device Core | RL78 |
| Length | 9.85 (mm) |
| Usb Channels | 0 |
| Number Of Lin Channels | 0 |
| Pin Count | 30 |
| Pulse Width Modulation | 7 x 16 bit |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of I2C Channels | 4 |
| Height | 1.2 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 1.8 → 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 0 |
| Number Of Uart Channels | 3 |
Inventory for the R5F102AAASP#30 by Renesas from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
156
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,056
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
3,940
|
285 x $1.06
|
Visit Site | |
| RS UK |
400
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the R5F102AAASP#30
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.