RC0805FR-078K2L
8.2 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Availability: In Stock
Package Type: 2012
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the RC0805FR-078K2L
| Part Name | RC0805FR-078K2L |
| Manufacturer | Yageo |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Technology | Thick Film |
| Power Rating | 0.25 W, 0.125 W |