REC5-1205SRW/H4/A
DC-DC Converter, Out 5VDC, In 9 to 18VDC, Thru-Hole, Encapsulated, Medical, 5W | RECOM Power Inc. REC5-1205SRW/H4/A
Availability: In Stock
Package Type: DIP-24
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
More Resources
Use this component in your design
What is SnapMagic Search?
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the REC5-1205SRW/H4/A
| Part Name | REC5-1205SRW/H4/A |
| Manufacturer | Recom Power |
| Category | Power Products |
| Number of Outputs | 1.0 |
| Isolation Voltage (V) | 4000.0 |
| Output Current (A) | 1.0 |
| Case Package | DIP24 |
| Series | REC5-RW |
| Short Circuit Protection | True |
| Packaging Type | Tube |
| Lead Free Status | True |
| Output Voltage (V) | [5.0, 5.0] |
| high_runner | TRUE |
| Power Rating | 5.0 |
| Input Voltage (V) | [9.0, 18.0] |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Load Regulation | ±0.6 (%) |
| Number Of Outputs | 1 |
| Maximum Temperature | +75 (°C) |
| Output Current (A) | 1 (A) |
| Standards Met | CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, IEC60950-1, UL 60950-1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package | DIP |
| Series | REC5 |
| Input Voltage Range (V) | 9 → 18 V dc |
| Isolated | Yes |
| Width | 20.3 (mm) |
| Depth | 10.2 (mm) |
| Isolation Voltage (V) | 4 (kV dc) |
| Length | 32 (mm) |
| Minimum Temperature | -25 (°C) |
| Input Voltage Nominal (V) | 12 V dc |