Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
RS6-2415D
6W DC/DC-Converter 'ECONOLINE' SIP8 2kV reg 2:1
Availability: Out of Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the RS6-2415D by Recom Power and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the RS6-2415D
| Part Name | RS6-2415D |
| Manufacturer | Recom Power |
| Category | Isolated DC/DC Converters |
| Number of Outputs | 2.0 |
| Isolation Voltage (V) | 2000.0 |
| Case Package | SIP8 |
| Series | RS6 |
| Short Circuit Protection | True |
| Packaging Type | Tube |
| Lead Free Status | True |
| Output Voltage (V) | [15.0, 15.0] |
| high_runner | TRUE |
| Product Link | https://recom-power.com/en/products/dc-dc-converters/rec-p-RS6-2415D.html |
| Power Rating | 6.0 |
| Input Voltage (V) | [18.0, 36.0] |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Depth | 11.1 (mm) |
| Number Of Outputs | 2 |
| Output Voltage Adjustment Range (V) | ±13.5 V dc, ±16.5 (V dc) |
| Maximum Temperature | +75 (°C) |
| Isolation Voltage (V) | 1.6 (kV dc) |
| Standards Met | EN 55022, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-4, EN 61000-4-5, EN 61000-4-6, IECEEE CB Scheme |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package | SIP |
| Width | 9.2 (mm) |
| Series | RS6 |
| Input Voltage Range (V) | 18 → 36 V dc |
| Isolated | Yes |
| Efficiency | 87 (%) |
| Length | 21.8 (mm) |
| Load Regulation | ±1 (%) |
| Minimum Temperature | -40 (°C) |
| Input Voltage Nominal (V) | 24 V dc |
| Power Rating | 6 (W) |
| Output Voltage (V) | ±15 (V dc) |
| Output Current (A) | ±200 (mA) |
No issues have been reported for the RS6-2415D
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.