Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
RUM002N02T2L
N-Channel 20 V 200mA (Ta) 150mW (Ta) Surface Mount VMT3
Availability: Out of Stock
Package Type: SOT-723
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the RUM002N02T2L by Rohm and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the RUM002N02T2L
| Part Name | RUM002N02T2L |
| Manufacturer | Rohm |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 20 V |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 200 mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -8 V, +8 V |
| Series | RUM002N02 |
| Maximum Power Dissipation | 150 mW |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 1 (V) |
| Channel Mode | Enhancement |
| Height | 0.45 (mm) |
| Width | 0.9 (mm) |
| Length | 1.3 (mm) |
| Package Type | SOT-723 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 0.3 (V) |
| Forward Diode Voltage (V) | 1.2 (V) |
| Channel Type | N |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 4.8 Ω |
No issues have been reported for the RUM002N02T2L
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.