Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SG2524D
40V, Dual 0.05A 450KHz PWM controller with -25C to 85C
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-16
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SG2524D by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SG2524D
| Part Name | SG2524D |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 16 |
| Dimensions | 9.9 x 3.91 x 1.58 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 40 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 8 V |
| Maximum Switching Frequency | 450 kHz |
| Width | 3.91 (mm) |
| Length | 9.9 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -25 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height | 1.58 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Output Current (A) | 100 mA |
Inventory for the SG2524D by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,255
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,687
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
21,000
|
490 x $0.61
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SG2524D
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.