Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SG3525ANG
Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-PDIP
Availability: In Stock
Package Type: PDIP-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SG3525ANG by Onsemi and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SG3525ANG
| Part Name | SG3525ANG |
| Manufacturer | onsemi |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 2 |
| Maximum Duty Cycle | 49 (%) |
| Dimensions | 19.55 x 6.85 x 3.43 (mm) |
| Output Current (A) | 400 mA |
| Fall Time | 50 (ns) |
| Control Method | Voltage |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 8 V |
| Maximum Switching Frequency | 400 kHz |
| Width | 6.85 (mm) |
| Length | 19.55 (mm) |
| Height | 3.43 (mm) |
| Package Type | PDIP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 35 V |
| Pwm Controller Type | Voltage Mode |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 16 |
| Rise Time | 100 (ns) |
Inventory for the SG3525ANG by Onsemi from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
730
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
4,180
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
675
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SG3525ANG
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.