Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SHT20
SENSOR HUMID/TEMP 3V I2C 3% SMD
Availability: In Stock
Package Type: DFN-6
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SHT20 by Sensirion and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SHT20
| Part Name | SHT20 |
| Manufacturer | Sensirion AG |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 3 x 3 x 1.1 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Operating Temperature Range | -40 to +125 °C |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2.1 V |
| Output Type | Digital |
| Height | 1.1 (mm) |
| Width | 3 (mm) |
| Length | 3 (mm) |
| Package Type | DFN |
| Interface Type | Serial-I2C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±3 %RH, ±3 (°C) |
| Resolution | 0.01 (Temperature) °C @ 14 bit, 0.04 (Humidity) %RH @ 12 bit, 0.04 (Temperature) °C @ 12 bit, 0.7 (Humidity) %RH @ 8 bit |
| Pin Count | 6 |
| Sensor Function | Temperature & Humidity |
Inventory for the SHT20 by Sensirion from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Farnell UK |
1,281
|
|
Visit Site | |
| Newark |
1,281
|
|
Visit Site | |
| Rutronik |
|
1,500 x $4.53
|
Visit Site | |
| SOS electronic |
1,878
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
1,281
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SHT20
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.