Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SHT41I-AD1B-R2
Industrial Grade Digital Relative Humidity Temperature Sensor, ±2% / max 2.5% RH, ±0.2 °C
Availability: In Stock
Package Type: DFN-4
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SHT41I-AD1B-R2 by Sensirion and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SHT41I-AD1B-R2
| Part Name | SHT41I-AD1B-R2 |
| Manufacturer | Sensirion |
| T Accuracy | ±0.2 (typ.)°C @0-65 °C |
| Operating Range | 0…100 %RH, -40…125 °C |
| Product Link | https://sensirion.com/products/catalog/SHT41I/ |
| Packaging Type | DFN-4 |
| Average Current (A) | 18 µA |
| Supply Voltage (V) | 2.3 V to 5.5 V |
| Series | SHT4x |
| RH accuracy | ±2 (typ.) %RH @0-100 %RH |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
Inventory for the SHT41I-AD1B-R2 by Sensirion from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
3,162
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
14
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,340
|
99 x $3.06
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
15,000
|
|
Visit Site | |
| Verical |
1,892
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SHT41I-AD1B-R2
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.