Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SI1141
Optical Sensor IR 850nm I²C 10-SMD Module, No Lead
Availability: Out of Stock
Package Type: QFN-10
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SI1141 by Silicon Labs and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SI1141
| Part Name | SI1141 |
| Manufacturer | Silicon Labs |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Sensor Type | Infrared Proximity Sensor |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.8 V |
| Length | 2 (mm) |
| Maximum Switching Frequency | 3.4 MHz |
| Width | 2 (mm) |
| Maximum Supply Current (A) | 9 μA |
| Package Type | QFN |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Sensing Distance | 0 → 50 (cm) |
| Height | 0.75 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 10 |
| Dimensions | 2 x 2 x 0.75 (mm) |
No issues have been reported for the SI1141
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.