Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SIL24-1A72-BV726
SPNO Reed Relay, 1 A, 24V dc
Availability: Out of Stock
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SIL24-1A72-BV726 by MEDER and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
2D Model
The 2D model for this
part is not available
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SIL24-1A72-BV726
| Part Name | SIL24-1A72-BV726 |
| Manufacturer | MEDER |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Contact Resistance | 150 (Static) mΩ, 200 (Dynamic) mΩ |
| Dimensions | 19.8 x 5.08 x 7.8 (mm) |
| Coil Voltage (V) | 24 (V dc) |
| Maximum Switching Power Dc | 20 W |
| Maximum Switching Current Ac (A) | 1 A |
| Life | 5000000 (Electrical) cycles |
| Coil Power | 288 (mW) |
| Isolation Coil To Contact | 1.5 (kV dc) |
| Coil Resistance | 2000 (Ω) |
| Maximum Operating Temperature | +70 (°C) |
| Terminal Type | Through Hole |
| Maximum Switching Voltage Dc (V) | 200 (V dc) |
| Operating Temperature Range | -20 → +70 (°C) |
| Contact Configuration | SPST |
| Maximum Switching Current Dc (A) | 1 A |
| Depth | 5.08 (mm) |
| Maximum Switching Voltage Ac (V) | 200 (V ac) |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Operating Time Including Bounce | 0.5 (ms) |
| Length | 19.8 (mm) |
| Height | 7.8 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -20 (°C) |
| Contact Material | Rhodium |
No issues have been reported for the SIL24-1A72-BV726
If you experienced any issues with this part, please report it.