Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SMF6.0A
10.3V Clamp 19.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123F
Availability: Out of Stock
Package Type: SOD-123
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SMF6.0A by Littelfuse and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SMF6.0A
| Part Name | SMF6.0A |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Reverse Stand Off Voltage (V) | 6 (V) |
| Maximum Peak Pulse Current (A) | 19.4 (A) |
| Dimensions | 2.9 x 2 x 1 (mm) |
| Minimum Breakdown Voltage (V) | 6.67 (V) |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Esd Voltage (V) | 30 (kV) |
| Maximum Reverse Leakage Current (A) | 400 (µA) |
| Esd Protection | Yes |
| Length | 2.9 (mm) |
| Maximum Clamping Voltage (V) | 10.3 (V) |
| Width | 2 (mm) |
| Diode Configuration | Single |
| Package Type | SOD-123FL |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -65 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height | 1 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 2 |
| Peak Pulse Power Dissipation | 200 (W) |
| Test Current (A) | 10 (mA) |
No issues have been reported for the SMF6.0A
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.