Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SN65LVDS047D
Quad LVDS driver with flow-through pinout
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SN65LVDS047D by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SN65LVDS047D
| Part Name | SN65LVDS047D |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 16 |
| Transmission Data Rate | 400 (Mbps) |
| Dimensions | 9.9 x 3.91 x 1.58 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 3 V |
| Number Of Drivers | 4 |
| Height | 1.58 (mm) |
| Width | 3.91 (mm) |
| Length | 9.9 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Output Type | LVDS |
| Input Type | LVTTL |
| Ic Type | Transmitter IC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Elements Per Chip | 4 |
Inventory for the SN65LVDS047D by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
15,972
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SN65LVDS047D
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.