Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SN65LVDS391PW
Quad LVDS driver
Availability: In Stock
Package Type: TSSOP-16
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SN65LVDS391PW by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SN65LVDS391PW
| Part Name | SN65LVDS391PW |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Transmission Data Rate | 630 (Mbps) |
| Dimensions | 5 x 4.4 x 1.15 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 3 V |
| Number Of Drivers | 4 |
| Height | 1.15 (mm) |
| Width | 4.4 (mm) |
| Length | 5 (mm) |
| Package Type | TSSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Ic Type | Transmitter IC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 16 |
Inventory for the SN65LVDS391PW by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,149
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,780
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,720
|
129 x $2.33
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
7,287
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SN65LVDS391PW
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.