Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SN65LVDT9637BD
Dual LVDS receiver
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SN65LVDT9637BD by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
2D Model
The 2D model for this
part is not available
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SN65LVDT9637BD
| Part Name | SN65LVDT9637BD |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Transmission Data Rate | 400 (Mbps) |
| Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 3 V |
| Number Of Drivers | 2 |
| Height | 1.58 (mm) |
| Width | 3.91 (mm) |
| Length | 4.9 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Output Type | LVTTL |
| Input Type | LVDS |
| Ic Type | Receiver IC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
| Number Of Elements Per Chip | 2 |
Inventory for the SN65LVDT9637BD by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
435
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
23,948
|
|
Visit Site | |
| Verical |
5,100
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SN65LVDT9637BD
If you experienced any issues with this part, please report it.