Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SN7404D
6-ch, 4.75-V to 5.25-V bipolar inverters
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-14
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SN7404D by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SN7404D
| Part Name | SN7404D |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Low Level Output Current (A) | 16 (mA) |
| Dimensions | 8.65 x 3.91 x 1.58 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum Cl | 22 ns @ 5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.75 V |
| Logic Function | Inverter |
| Logic Family | 74 |
| Height | 1.58 (mm) |
| Width | 3.91 (mm) |
| Length | 8.65 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Number Of Elements Per Chip | 6 |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.25 V |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 14 |
| Propagation Delay Test Condition | 15 (pF) |
| Maximum High Level Output Current (A) | -0.4 (mA) |
Inventory for the SN7404D by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
18,785
|
156 x $1.93
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,740
|
440 x $0.68
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
6,056
|
|
Visit Site | |
| Verical |
333
|
|
Visit Site |
Related Questions
SN7400 how can I donload the simulation part
SN7400 how can I donload the simulation part
Added 1Â year, 3Â months ago.
No issues have been reported for the SN7404D
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.