Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SN74AC74PWR
Dual Positive-Edge-Triggered D-Type Flip-Flops With Clear and Preset
Availability: In Stock
Package Type: TSSOP-14
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SN74AC74PWR by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SN74AC74PWR
| Part Name | SN74AC74PWR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Inverting, Non-Inverting |
| Set/Reset | Yes |
| Dimensions | 5 x 4.4 x 1.15 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 6 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum Cl | 14 ns @ 3.3 V |
| Logic Function | D Type |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2 V |
| Logic Family | AC |
| Height | 1.15 (mm) |
| Width | 4.4 (mm) |
| Length | 5 (mm) |
| Package Type | TSSOP |
| Number Of Elements Per Chip | 2 |
| Input Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Triggering Type | Positive Edge |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 14 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 (pF) |
| Output Signal Type | Differential |
Inventory for the SN74AC74PWR by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
4,098
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
4,153
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
14,410
|
1,565 x $0.19
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
139
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SN74AC74PWR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.