Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SN74ACT74DR
Dual Positive-Edge-Triggered D-Type Flip-Flops With Clear and Preset
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-14
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SN74ACT74DR by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SN74ACT74DR
| Part Name | SN74ACT74DR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Inverting, Non-Inverting |
| Triggering Type | Positive Edge |
| Dimensions | 8.65 x 3.91 x 1.58 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Set Reset | Yes |
| Maximum Propagation Delay Time Maximum Cl | 11 ns @ 4.5 V → 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Logic Function | D Type |
| Logic Family | ACT |
| Height | 1.58 (mm) |
| Width | 3.91 (mm) |
| Length | 8.65 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Number Of Elements Per Chip | 2 |
| Input Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 14 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 (pF) |
| Output Signal Type | Differential |
Inventory for the SN74ACT74DR by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
4,220
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
4,125
|
3,140 x $0.11
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
35,225
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SN74ACT74DR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.