Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SN74AHCT574PWR
Octal Edge-Triggered D-Type Flip-Flops With 3-State Outputs
Availability: In Stock
Package Type: TSSOP-20
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SN74AHCT574PWR by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SN74AHCT574PWR
| Part Name | SN74AHCT574PWR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Non-Inverting |
| Output Type | 3 State |
| Dimensions | 6.5 x 4.4 x 1.15 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum Cl | 10.6 ns @ 5 V |
| Logic Function | D Type |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.5 V |
| Logic Family | AHCT |
| Height | 1.15 (mm) |
| Width | 4.4 (mm) |
| Length | 6.5 (mm) |
| Package Type | TSSOP |
| Number Of Elements Per Chip | 8 |
| Input Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Triggering Type | Positive Edge |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 20 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 (pF) |
| Output Signal Type | Single Ended |
Inventory for the SN74AHCT574PWR by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
9,228
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
9,644
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
40,066
|
1,210 x $0.25
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
878
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
81,977
|
|
Visit Site | |
| Verical |
878
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SN74AHCT574PWR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.