Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SN74AUP2G08DCUR
2-ch, 2-input 0.8-V to 3.6-V low power (< 1uA) AND gate
Availability: In Stock
Package Type: VSSOP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SN74AUP2G08DCUR by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SN74AUP2G08DCUR
| Part Name | SN74AUP2G08DCUR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 2.4 x 2.1 x 0.8 (mm) |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum Cl | 27 ns @ 30 pF |
| Logic Family | AUP |
| Width | 2.1 (mm) |
| Input Type | Differential |
| Maximum Low Level Output Current (A) | 4 (mA) |
| Maximum High Level Output Current (A) | -4 (mA) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 0.8 V |
| Output Type | Single Ended |
| Package Type | US |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Number Of Inputs Per Gate | 2 |
| Length | 2.4 (mm) |
| Number Of Elements | 2 |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | AND |
| Height | 0.8 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 30 (pF) |
Inventory for the SN74AUP2G08DCUR by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
43,946
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
31,910
|
1,110 x $0.27
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
125,039
|
|
Visit Site | |
| Verical |
2,049
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SN74AUP2G08DCUR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.