Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SN74AVC2T245RSWR
Dual-Bit, 2-DIR pin Dual-Supply Bus Transceiver w/ Configurable Voltage Translation, 3-State Output
Availability: In Stock
Package Type: UQFN-10
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SN74AVC2T245RSWR by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SN74AVC2T245RSWR
| Part Name | SN74AVC2T245RSWR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Non-Inverting |
| Maximum Low Level Output Current (A) | 12 (mA) |
| Dimensions | 1.85 x 1.45 x 0.5 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Width | 1.45 (mm) |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum Cl | 8.2 (ns) |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Number Of Channels Per Chip | 2 |
| Logic Family | AVC |
| Input Level | CMOS |
| Output Level | 3-State |
| Length | 1.85 (mm) |
| Package Type | UQFN |
| Number Of Elements Per Chip | 2 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height | 0.5 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 10 |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.2 V |
| Maximum High Level Output Current (A) | -12 (mA) |
Inventory for the SN74AVC2T245RSWR by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
240,691
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SN74AVC2T245RSWR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.