Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SN74CBT3125CD
5-V, 1:1 (SPST), 4-channel FET bus switch with –2-V undershoot protection
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-14
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SN74CBT3125CD by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SN74CBT3125CD
| Part Name | SN74CBT3125CD |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 (mm) |
| Maximum Propagation Delay Time Maximum Cl | 0.15 ns@ 50 pF |
| Logic Family | CBT |
| Width | 4 (mm) |
| Number Of Outputs Per Chip | 4 |
| Number Of Inputs Per Chip | 4 |
| Number Of Input Options Per Bit | 1 |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4 V |
| Package Type | SOIC |
| Number Of Elements Per Chip | 4 |
| Configuration | 1 x 1:1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Maximum On Resistance | 12 (Ω) |
| Length | 8.75 (mm) |
| Number Of Output Options Per Bit | 1 |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height | 1.5 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Bus Width | 4 (bit) |
| Maximum Quiescent Current (A) | 3 (µA) |
| Propagation Delay Test Condition | 50 (pF) |
Inventory for the SN74CBT3125CD by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
58,840
|
374 x $0.80
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
194
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
6,980
|
600 x $0.58
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
22,755
|
|
Visit Site | |
| Verical |
18,140
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SN74CBT3125CD
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.