Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SN74HC03D
4-ch, 2-input, 2-V to 6-V NAND gates with open-drain outputs
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-14
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SN74HC03D by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SN74HC03D
| Part Name | SN74HC03D |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Low Level Output Current (A) | 5.2 (mA) |
| Dimensions | 8.65 x 3.91 x 1.58 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 6 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum Cl | 105 ns @ 2 V, 23 ns @ 6 V, 25 ns @ 4.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2 V |
| Logic Function | NAND |
| Logic Family | HC |
| Height | 1.58 (mm) |
| Width | 3.91 (mm) |
| Length | 8.65 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Output Type | Open Drain |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Number Of Inputs Per Gate | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Elements | 4 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 14 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 (pF) |
| Maximum High Level Output Current (A) | -0.005 (mA) |
Inventory for the SN74HC03D by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
21,728
|
336 x $0.89
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,244
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
5,837
|
|
Visit Site | |
| Verical |
1,000
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SN74HC03D
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.