Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SN74LS26N
4-ch, 2-input, 4.75-V to 5.25-V bipolar NAND gates
Availability: In Stock
Package Type: PDIP-14
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SN74LS26N by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SN74LS26N
| Part Name | SN74LS26N |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Low Level Output Current (A) | 8 (mA) |
| Dimensions | 19.3 x 6.35 x 4.57 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number Of Inputs Per Gate | 2 |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.75 V |
| Maximum Propagation Delay Time Maximum Cl | 32 ns @ 5 V |
| Logic Function | NAND |
| Output Type | Open Collector |
| Height | 4.57 (mm) |
| Width | 6.35 (mm) |
| Length | 19.3 (mm) |
| Package Type | PDIP |
| Logic Family | LS |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.25 V |
| Number Of Elements | 4 |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 14 |
| Propagation Delay Test Condition | 15 (pF) |
| Maximum High Level Output Current (A) | -1 (mA) |
Inventory for the SN74LS26N by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,829
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
5,000
|
2,015 x $0.15
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site | |
| Verical |
525
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SN74LS26N
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.