Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SN74LVC138AD
3-Line To 8-Line decoder/Demultiplexer
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SN74LVC138AD by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SN74LVC138AD
| Part Name | SN74LVC138AD |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Inverting |
| Number Of Input Enables Per Element | 3 |
| Dimensions | 6.2 x 5.3 x 1.95 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.65 V |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Logic Family | LVC |
| Demultiplexing Capability | 1-of-8 |
| Package Type | SSOP |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 16 |
Inventory for the SN74LVC138AD by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
22,316
|
378 x $0.79
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
30,000
|
2,655 x $0.11
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
400
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
2,651
|
|
Visit Site | |
| Verical |
2,300
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SN74LVC138AD
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.