Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SN74LVC2T45
Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 2 Channel 420Mbps 8-DSBGA, 8-WCSP (1.9x0.9)
Availability: In Stock
Package Type: XFBGA-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SN74LVC2T45 by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SN74LVC2T45
| Part Name | SN74LVC2T45 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Maximum Low Level Output Current (A) | 32 (mA) |
| Dimensions | 2.95 x 2.8 x 1.29 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.65 V |
| Maximum Propagation Delay Time Maximum Cl | 17.7 ns @ 1.8 V |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Logic Family | LVC |
| Package Type | SSOP |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
| Propagation Delay Test Condition | 15 (pF) |
| Maximum High Level Output Current (A) | -32 (mA) |
Inventory for the SN74LVC2T45 by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
3,400
|
3,110 x $0.10
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SN74LVC2T45
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.