Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SN74LVC574APWR
Octal Edge-Triggered D-Type Flip-Flop With 3-State Outputs
Availability: In Stock
Package Type: TSSOP-20
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SN74LVC574APWR by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SN74LVC574APWR
| Part Name | SN74LVC574APWR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number Of Elements Per Chip | 8 |
| Pin Count | 20 |
| Dimensions | 6.5 x 4.4 x 1.15 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.65 V |
| Maximum Propagation Delay Time Maximum Cl | 7.8 ns @ 2.7 V |
| Logic Function | D Type |
| Output Type | 3 State |
| Height | 1.15 (mm) |
| Width | 4.4 (mm) |
| Length | 6.5 (mm) |
| Package Type | TSSOP |
| Logic Family | LVC |
| Input Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Triggering Type | Positive Edge |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Propagation Delay Test Condition | 50 (pF) |
| Output Signal Type | Single Ended |
Inventory for the SN74LVC574APWR by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SN74LVC574APWR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.