Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SPX3819M5-L-3-3/TR
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-23-5
Availability: Out of Stock
Package Type: SOT-23-5
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SPX3819M5-L-3-3/TR by MaxLinear and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SPX3819M5-L-3-3/TR
| Part Name | SPX3819M5-L-3-3/TR |
| Manufacturer | MaxLinear, Inc. |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 0.4 % |
| Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.3 (mm) |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
| Maximum Output Current (A) | 100 (mA) |
| Accuracy | 1 (%) |
| Regulator Type | Low Noise LDO |
| Output Type | Fixed |
| Height | 1.3 (mm) |
| Width | 1.6 (mm) |
| Length | 2.9 (mm) |
| Output Voltage (V) | 3.3 V |
| Package Type | SOT-23 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Minimum Input Voltage (V) | 2.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Input Voltage (V) | 16 V |
| Quiescent Current (A) | 8 (µA) |
Inventory for the SPX3819M5-L-3-3/TR by MaxLinear from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| TME |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SPX3819M5-L-3-3/TR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.