Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SRF0905-100Y
CMC6x9.2x5mm,10uH30%1.6A,shdSMD | Bourns SRF0905-100Y
Availability: In Stock
Package Type: HORIZONTAL-4
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SRF0905-100Y by Bourns and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SRF0905-100Y
| Part Name | SRF0905-100Y |
| Manufacturer | Bourns |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Current (A) | 1.6 A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature Range | -40°C → +105°C |
| Series | SRF0905 |
| Termination Style | Surface Mount |
| Length | 9.2 (mm) |
| Height | 5 (mm) |
| Test Frequency | 20 → 300 MHz |
| Depth | 6 (mm) |
| Dc Resistance | 0.08 (Ω) |
| Inductance | 10 μH |
| Impedance | 200 Ω |
| Package/Case | 0905 |
| Maximum Operating Temperature | +105 (°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40 (°C) |
| Dimensions | 9.2 x 6 x 5 (mm) |
Inventory for the SRF0905-100Y by Bourns from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
50,711
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
6,119
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
12,000
|
430 x $0.70
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
56,000
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
5,000
|
|
Visit Site | |
| Verical |
1,000
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SRF0905-100Y
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.