SRF3216-601Y
2 Line Common Mode Choke Surface Mount 600 Ohms @ 100 MHz 300mA DCR 800mOhm
Availability: Out of Stock
Package Type: HORIZONTAL-4
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SRF3216-601Y
| Part Name | SRF3216-601Y |
| Manufacturer | Bourns |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Dc Resistance | 800 (mΩ) |
| Inductor Construction | Wire-Wound |
| Dimensions | 3.2 x 1.6 x 2 (mm) |
| Tolerance | ±25 (%) |
| Inductance | 600 μH |