Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
STBB1-APUR
Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 1.6A (Switch) 10-VFDFN Exposed Pad
Availability: In Stock
Package Type: DFN-10
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the STBB1-APUR by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the STBB1-APUR
| Part Name | STBB1-APUR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 1 |
| Converter Type | Step Down, Step Up |
| Load Regulation | 1 % |
| Dimensions | 3.15 x 3.15 x 0.95 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Output Current (A) | 1 (A) |
| Line Regulation | 0.5 % |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Switching Frequency | 2000 kHz |
| Width | 3.15 (mm) |
| Length | 3.15 (mm) |
| Height | 0.95 (mm) |
| Package Type | DFN |
| Maximum Output Voltage (V) | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Output Voltage (V) | 1.2 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 2 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 10 |
| Maximum Input Voltage (V) | 5.5 V |
| Switching Regulator | Yes |
Inventory for the STBB1-APUR by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
11,759
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
44,792
|
255 x $1.19
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
1,041
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
4,977
|
|
Visit Site | |
| Newark |
14
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
8,910
|
5 x $1.87
|
Visit Site | |
| Verical |
1,041
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
4,977
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the STBB1-APUR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.