Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
STL42P6LLF6
P-Channel 60 V 42A (Tc) 100W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)
Availability: In Stock
Package Type: POWERVDFN-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the STL42P6LLF6 by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the STL42P6LLF6
| Part Name | STL42P6LLF6 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 42 A |
| Transistor Material | Si |
| Width | 5.4 (mm) |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 60 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 2.5 (V) |
| Package Type | PowerFLAT 5 x 6 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 1 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Channel Type | P |
| Length | 6.35 (mm) |
| Typical Gate Charge Vgs | 30 nC @ 4.5 V |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Power Dissipation | 100 W |
| Series | STripFET |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Height | 0.95 (mm) |
| Forward Diode Voltage (V) | 1.1 (V) |
| Maximum Drain Source Resistance | 34 mΩ |
Inventory for the STL42P6LLF6 by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
5,770
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
4,643
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
19,600
|
340 x $0.89
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
9,000
|
3,000 x $0.70
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
2,676
|
|
Visit Site | |
| Newark |
2,676
|
|
Visit Site | |
| Verical |
4,386
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
2,676
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the STL42P6LLF6
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.