Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
STM32F030C6T6TR
ARM® Cortex®-M0 STM32F0 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7)
Availability: In Stock
Package Type: LQFP-48
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the STM32F030C6T6TR by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the STM32F030C6T6TR
| Part Name | STM32F030C6T6TR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 7.2 x 7.2 x 1.45 (mm) |
| Width | 7.2 (mm) |
| Program Memory Size | 32 kB |
| Number Of Spi Channels | 1 |
| Data Bus Width | 32 (bit) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | LQFP |
| Adcs | 12 x 12 bit |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Maximum Frequency | 48 (MHz) |
| Family Name | STM32F0 |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Length | 7.2 (mm) |
| Ram Size | 4 kB |
| Pin Count | 48 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.45 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 2.4 → 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 1 |
Inventory for the STM32F030C6T6TR by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,918
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
184,020
|
665 x $0.45
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
89
|
|
Visit Site | |
| Verical |
19,200
|
2,400 x $0.94
|
Visit Site |
No issues have been reported for the STM32F030C6T6TR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.