Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
STM32F401RET6
ARM® Cortex®-M4 STM32F4 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 84MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
Availability: In Stock
Package Type: LQFP-64
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the STM32F401RET6 by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the STM32F401RET6
| Part Name | STM32F401RET6 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 10 x 10 x 1.45 (mm) |
| Usb Channels | 1 |
| Width | 10 (mm) |
| Program Memory Size | 512 kB |
| Data Bus Width | 32 (bit) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | LQFP |
| Adcs | 16 x 12 bit |
| Data Rate | 42 (Mbps) |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Maximum Frequency | 84 (MHz) |
| Family Name | STM32F4 |
| Device Core | ARM Cortex M4 |
| Length | 10 (mm) |
| Ram Size | 96 kB |
| Pin Count | 64 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Number Of Ethernet Channels | 0 |
| Height | 1.45 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 1.7 → 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
Inventory for the STM32F401RET6 by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,365
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
7,166
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
30,502
|
250 x $1.21
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
683
|
|
Visit Site | |
| Verical |
107,648
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the STM32F401RET6
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.