Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
STM32F446ZET6
ARM® Cortex®-M4 STM32F4 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 180MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20)
Availability: Out of Stock
Package Type: LQFP-144
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the STM32F446ZET6 by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the STM32F446ZET6
| Part Name | STM32F446ZET6 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 20.2 x 20.2 x 1.45 (mm) |
| Usb Channels | 2 |
| Width | 20.2 (mm) |
| Number Of Can Channels | 2 |
| Program Memory Size | 512 kB |
| Number Of Spi Channels | 4 |
| Data Bus Width | 32 (bit) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | LQFP |
| Adcs | 24 x 12 bit |
| Number Of Adc Units | 3 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Maximum Frequency | 180 (MHz) |
| Family Name | STM32F4 |
| Device Core | ARM Cortex M4 |
| Length | 20.2 (mm) |
| Ram Size | 128 kB |
| Pin Count | 144 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of I2C Channels | 4 |
| Height | 1.45 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 1.8 → 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 4 |
| Number Of Uart Channels | 2 |
No issues have been reported for the STM32F446ZET6
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.