Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
STM32L011F4U6TR
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-UFQFPN (3x3)
Availability: In Stock
Package Type: UFQFN-20
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the STM32L011F4U6TR by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the STM32L011F4U6TR
| Part Name | STM32L011F4U6TR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.55 (mm) |
| Width | 3.1 (mm) |
| Program Memory Size | 16 kB |
| Number Of Spi Channels | 1 |
| Data Bus Width | 32 (bit) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | UFQFPN |
| Adcs | 7 x 12 bit |
| Number Of Adc Units | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Maximum Frequency | 32 (MHz) |
| Family Name | STM32L0 |
| Device Core | ARM Cortex M0+ |
| Length | 3.1 (mm) |
| Ram Size | 512 kB |
| Pin Count | 20 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of I2C Channels | 1 |
| Height | 0.55 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 1.8 → 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Usart Channels | 1 |
| Number Of Uart Channels | 1 |
Inventory for the STM32L011F4U6TR by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,491
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
18,270
|
410 x $0.73
|
Visit Site | |
| Verical |
54
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the STM32L011F4U6TR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.