Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
STN2NF10
N-Channel 100 V 2.4A (Tc) 3.3W (Tc) Surface Mount SOT-223
Availability: In Stock
Package Type: SOT-223
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the STN2NF10 by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the STN2NF10
| Part Name | STN2NF10 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 2.4 A |
| Transistor Material | Si |
| Width | 3.5 (mm) |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 100 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 4 (V) |
| Package Type | SOT-223 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 2 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Channel Type | N |
| Length | 6.5 (mm) |
| Typical Gate Charge Vgs | 10 nC @ 10 V |
| Pin Count | 3 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Power Dissipation | 3.3 W |
| Series | STripFET |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Height | 1.8 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 260 mΩ |
Inventory for the STN2NF10 by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
10,165
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
25,230
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
40,000
|
1,290 x $0.23
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
60,000
|
4,000 x $0.38
|
Visit Site | |
| Avnet America |
28,000
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
1,852
|
|
Visit Site | |
| Newark |
1,032
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
2,335
|
5 x $1.49
|
Visit Site | |
| TME |
2,928
|
|
Visit Site | |
| Verical |
60,000
|
4,000 x $0.38
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
1,882
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the STN2NF10
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.