Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
STP75NF75
N-Channel 75 V 80A (Tc) 45W (Tc) Through Hole TO-220FP
Availability: In Stock
Package Type: TO-220-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the STP75NF75 by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the STP75NF75
| Part Name | STP75NF75 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 80 A |
| Transistor Material | Si |
| Width | 4.6 (mm) |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 75 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 4 (V) |
| Package Type | TO-220 |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 2 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Channel Type | N |
| Length | 10.4 (mm) |
| Typical Gate Charge Vgs | 117 nC @ 10 V |
| Pin Count | 3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Power Dissipation | 300 W |
| Series | STripFET II |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Height | 9.15 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Maximum Drain Source Resistance | 11 mΩ |
Inventory for the STP75NF75 by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
273
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
472
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
64,564
|
670 x $0.45
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
23,163
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
8,976
|
|
Visit Site | |
| Buerklin |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
|
|
Visit Site | |
| Newark |
|
1 x $0.94
|
Visit Site | |
| RS UK |
3,301
|
50 x $1.20
|
Visit Site | |
| TME |
471
|
|
Visit Site | |
| Verical |
23,157
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the STP75NF75
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.