Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SU9V-01100
SU Thru Hole Common mode filter, -25to+80 degC, 100 mA, 8Ohm, 17 x 11 x 17mm | KEMET SU9V-01100
Availability: Out of Stock
Package Type: VERTICAL-4
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SU9V-01100 by Yageo and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SU9V-01100
| Part Name | SU9V-01100 |
| Manufacturer | KEMET |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Current (A) | 100 mA |
| Dimensions | 17 x 11 x 17 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature Range | -25°C → +80°C |
| Series | SU-9V |
| Termination Style | Solder Pad |
| Depth | 11 (mm) |
| Height | 17 (mm) |
| Test Frequency | 1 KHz |
| Length | 17 (mm) |
| Inductance | 10 mH |
| Maximum Operating Temperature | +80 (°C) |
| Minimum Operating Temperature | -25 (°C) |
| Dc Resistance | 8 (Ω) |
Inventory for the SU9V-01100 by Yageo from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| TTI Europe |
|
1,000 x $0.64
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SU9V-01100
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.