Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SUBCON-PLUS-CAN/AX
D-SUB plug - 9-pos. - socket - assignment: 2 - 3 - 5 - 6 - 7 - 9; two M12 cable glands (A-coded) under 180° (axial). Bus system: CAN - CANopen®. Termination resistor via separate M12 terminator.
Availability: In Stock
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SUBCON-PLUS-CAN/AX by Phoenix Contact and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
2D Model
The 2D model for this
part is not available
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SUBCON-PLUS-CAN/AX
| Part Name | SUBCON-PLUS-CAN/AX |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Material (housing) | ABS (metal-plated) |
| Certificate | PxCIF14ATEX2744694X |
| Max. Awg Conductor Cross-section, Flexible | 20 |
| Mttf | 6706 Years (SN 29500 standard, temperature 25°C, operating cycle 21%) |
| Altitude | ≤ 5000 m (For restrictions, see the manufacturer's declaration for altitude operation) |
| Eclass (eclass-13.0) | 27440302 |
| Note | Please follow the special installation instructions in the documentation! |
| Width | 17 mm |
| Tightening Torque | ... 0.4 Nm |
| Min. Awg Conductor Cross-section, Flexible | 26 |
| GTIN | 4017918962906 |
| Conductor Cross-section Flexible Min. | 0.14 mm² |
| Signal (interfaces) | SafetyBUS p |
| Nominal Voltage Un (V) | 5 V |
| Signal | CAN |
| Connection Method | D-SUB socket |
| Identification (corrosive Gas Test) | ISA-S71.04-1985 G3 Harsh Group A |
| Note On Application | Only for industrial use |
| Product Description | D-SUB connector, 9-pos. female connector, axial version with two cable entries, bus system: CAN, CANopen, SafetyBUS p; pin assignment: 2, 3, 7; screw connection terminal blocks |
| Bus System | CAN, CANopen, SafetyBus-P |
| External Cable Diameter | 7.6 mm ... 8.4 mm (Incoming bus line) |
| Conductor Cross-section Flexible Max. | 0.5 mm² |
| Fixing Screws | 4-40 UNC |
| Cccex Note | Use in potentially explosive areas is not permitted in China. |
| Pin Assignment | 2, 3, 7 |
| Unspsc (unspsc 21.0) | 39121400 |
| Product Type | D-SUB bus connector |
| Shock In Accordance With En 60068-2-27/iec 60068-2-27 | Shock (operation): 15g, 11 ms period, half-sine shock pulse |
| Ambient Temperature (operation) | -20 °C ... 75 °C |
| Conductor Cross-section, Rigid Min. | 0.14 mm² |
| Tightening Torque (pcb Connection) | 0.12 Nm ... 0.15 Nm |
| Free From Substances That Could Impair The Application Of Coating | VDMA 24364:2018-05 |
| Tightening Torque (d-sub Connection) | 0.4 Nm |
| Stripping Length | 5 mm |
| Datasheet Url | https://product-download.phoenixcontact.com/8263799?response-content-disposition=inline;%20filename%3D%22db_en_subcon_plus_can_102705_en_06.pdf%22&Expires=1775276129&Signature=wgeiU7Yht1vy6bMCPPRC8zz38h5MiqiZb9m7nHcS7UNmTXC7tI-IcpDXxnLY9rhmq5nqLHgQGK4aWHd1yOiiefvemFdrZAZh8I0jjzS8vVItH7FTgEIbUdfeHTvIk5XlpHfVrvyT7nWfvINlzWpkBusUuLZQlwniwyHZ5ipcwMxdhWTQkGb6yPWC8bK85bcjecDYD6I9qAfygyuk4360xx8C5j09pZMfWJ5LFUGKKDzhG9ieEi2~Fy~MccuwoHSYg~cnIKcPH3lNhrjLPmaDQfum1fZmolTKTtljLWw1Qwk31rmQfPCBsd4kE6bixcOIULP9n0CH~O3o4ThhUJVo~Q__&Key-Pair-Id=K1I2N54A7B0GD |
| Length | 58.2 mm |
| Ambient Temperature (storage/transport) | -25 °C ... 80 °C |
| Connection Method (pcb Connection) | Screw connection |
| Permissible Humidity (storage/transport) | 5 % ... 95 % (non-condensing) |
| Vibration Resistance In Accordance With En 60068-2-6/iec 60068-2-6 | Vibration (operation): 5g, 10...150 Hz, 2.5 h, in XYZ direction |
| Eclass (eclass-15.0) | 27440322 |
| RoHS | True |
| Conductor Cross-section, Rigid Max. | 0.5 mm² |
| Single-wire/terminal Point, Rigid Awg Max. | 20 |
| Permissible Humidity (operation) | 10 % ... 95 % (non-condensing) |
| Height | 31.5 mm |
| Degree Of Protection | IP40 |
| Nominal Current In (A) | 100 mA |
| Insertion/withdrawal Cycles | > 200 |
| Single-wire/terminal Point, Rigid Awg Min. | 26 |
| Tightening Torque (mechanical Data) | 0.4 Nm |
| Identification | II 3 G Ex ec IIC T4 Gc |
| Mttf (product Properties) | 155 Years (SN 29500 standard, temperature 40°C, operating cycle 100%) |
| Etim (etim 10.0) | EC001132 |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
Inventory for the SUBCON-PLUS-CAN/AX by Phoenix Contact from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Arrow Europe |
56
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
25
|
|
Visit Site | |
| Verical |
56
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SUBCON-PLUS-CAN/AX
If you experienced any issues with this part, please report it.