Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
SUM110P06-07L-E3
P-channel MOSFET Transistor 110 A 60 V 2+Tab-Pin TO-263 | Siliconix / Vishay SUM110P06-07L-E3
Availability: In Stock
Package Type: TO-263
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the SUM110P06-07L-E3 by Vishay and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SUM110P06-07L-E3
| Part Name | SUM110P06-07L-E3 |
| Manufacturer | Vishay Siliconix |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 60 V |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 230 nC @ 10 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 110 A |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Channel Type | P |
| Maximum Power Dissipation | 3.75 W |
| Channel Mode | Enhancement |
| Transistor Material | Si |
| Width | 9.65 (mm) |
| Length | 10.41 (mm) |
| Maximum Drain Source Resistance | 7 mΩ |
| Package Type | D2PAK (TO-263) |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 1 (V) |
| Height | 4.83 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
Inventory for the SUM110P06-07L-E3 by Vishay from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
2,400
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
29
|
|
Visit Site | |
| CoreStaff |
800
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
30,675
|
|
Visit Site | |
| Newark |
4,926
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
585
|
800 x $2.19
|
Visit Site | |
| Rutronik |
17,600
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
770
|
|
Visit Site | |
| TME |
1,740
|
|
Visit Site | |
| TTI Europe |
19,200
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
30,675
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the SUM110P06-07L-E3
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.