SZR-LY2-N1-DC24V
DPDT Socket Mount Non-Latching Relay Plug In, Solder, 10 A, 24VDC, SZR-LY Series | Honeywell SZR-LY2-N1-DC24V
Availability: Out of Stock
What is SnapMagic Search?
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
2D Model
The 2D model for this
part is not available
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the SZR-LY2-N1-DC24V
| Part Name | SZR-LY2-N1-DC24V |
| Manufacturer | Honeywell Sensing |
| Category | Relays |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Verify Status with Factory |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Switching Voltage Dc (V) | 125 (V dc) |
| Application | General Purpose |
| Maximum Switching Power Dc | 240 W |