Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
T4171010504-001
Connector, Rear Mounting, 4-Pole, D Coding, 200mm Wire, Male, M12 Series | TE Connectivity T4171010504-001
Availability: In Stock
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the T4171010504-001 by TE Connectivity and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
2D Model
The 2D model for this
part is not available
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the T4171010504-001
| Part Name | T4171010504-001 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Prewired | Yes |
| Shell Plating Material | Nickel |
| Mating Alignment Type | Keyed |
| Keying | D |
| Shell Material | Copper Alloy |
| Circuit Application | Signal |
| Flange | Without |
| Number of Power Positions | 0 |
| Operating Voltage (V) | 250 |
| Shell Size | 18 |
| Connector Style | Plug |
| Preloaded | Yes |
| Environmental Protection Type | Sealed |
| TE Internal Number | T4171010504-001 |
| Connector & Contact Terminates To | Printed Circuit Board |
| Connector System | Wire-to-Panel |
| Number of Signal Positions | 4 |
| Product Type | Connector |
| IP Water Sealing Level | IP67 |
| Operating Temperature Range | -40 to 85 |
| Shielded | No |
| Category | Connectors |
| Keying & Polarized Position Locations | D |
| Number of Positions | 4 |
| Peripheral Seal Material | Silicone |
| Packaging Quantity | 1 |
| O-Ring Material | Silicone |
| RoHS | True |
| Assembly Type | Electrical Connector |
| Polarization Code | D |
| Sealable | Yes |
| Reverse Gender | Reverse |
| Shell Type | Metal |
| Accessory Color | Black |
| Factory Installed Backshell | No |
| Field Serviceable | No |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 4 |
| Contact Type | Male Contact |
| Wire Size | .34 .5 |
| Insulation Material | Polyamide |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| American Wire Gauge | 22 AWG |
| Current Rating (A) | 4 A |
| Conductor Resistance | ≤10 mΩ |
| Voltage Rating (V) | 250 V ac/dc |
| Sheath Material | PVC |
| Ip Rating | IP67 |
| Connector 1 Number Of Contacts | 4 |
| Maximum Operating Temperature | +85 (°C) |
| Operating Temperature Range | -40 → +85 °C |
| Connector 1 Orientation | Straight |
| Fire Behaviour | Self-extinguishing |
| Connector 1 Gender | Male |
| Length | 200 (mm) |
| Shielded Unshielded | Unshielded |
| Standards Met | IEC 61076-2-101, UL, UL 94 V-0 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Conductor Material | Copper |
| Series | T417 |
| Connector 1 Housing Gender | Male |
| Cable Shape | Multicore |
| Coding | A |
| Cross Sectional Area | 0.34 mm² |
| Minimum Operating Temperature | -40 (°C) |
| Connector 2 | Unterminated |
| Number Of Cores | 4 |
| Connector 1 | M12 |
| Insulation Material | PVC |
Inventory for the T4171010504-001 by TE Connectivity from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
529
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the T4171010504-001
If you experienced any issues with this part, please report it.