Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
T9AS1D22-12
SnapVerified
Signal Relays,PCB,30A,SPST-NO,Ctrl V 12DC,Vol Ratg 240AC,PCB Mount,Quick Connect | TE Connectivity T9AS1D22-12
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the T9AS1D22-12 by TE Connectivity and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the T9AS1D22-12
| Part Name | T9AS1D22-12 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Category | Relays |
| Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil | 2500 |
| Product Weight | 1.164 |
| Coil Special Features | UL Coil Insulation Class F |
| Contact Limiting Making Current (A) | 30 |
| Height Class (Mechanical) | 25 – 30 |
| Insulation Creepage Between Contact & Coil | 6.36 |
| Product Width | 1.079 |
| Insulation Initial Resistance | 1000 |
| Contact Material | AgCdO |
| Coil Power Rating DC | 1000 |
| Contact Limiting Continuous Current (A) | 30 |
| Contact Switching Voltage (Max) (V) | 277 |
| Coil Resistance | 144 |
| Contact Current Class (A) | 16 |
| Contact Arrangement | 1 Form A (NO) |
| Contact Number of Poles | 1 |
| Insulation Clearance Between Contact & Coil | .125 |
| TE Internal Number | 1-1419104-7 |
| Product Height | 27.9 |
| Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class | 1500 – 2500 |
| Width Class (Mechanical) | 25 – 30 |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Relay Mounting Type | Printed Circuit Board |
| Product Length | 1.281 |
| Insulation Clearance Class | 2.5 – 4 |
| Coil Voltage Rating (V) | 12 |
| Packaging Method | Box & Tray |
| Environmental Ambient Temperature (Max) | 185 |
| Contact Switching Load (Min) | 1000mA @ 5V |
| Insulation Special Features | 6000V Initial Surge Withstand Voltage between Contacts & Coil |
| Power Relay Type | Standard |
| Coil Magnetic System | Monostable, DC |
| RoHS | True |
| Environmental Ambient Temperature Class | 70 – 85 |
| Length Class (Mechanical) | 30 – 35 |
| Contact Limiting Short-Time Current (A) | 30 |
| Contact Limiting Breaking Current (A) | 30 |
| Coil Power Rating Class | 800 – 1000 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 30 |
| Contact Voltage Rating (V) | 277 |
| Environmental Category of Protection | RTIII |
| Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts | 1500 |
| Insulation Creepage Class | 5.5 – 8 |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Series | T9A |
| Switching Current (A) | 30 (A) |
| Coil Voltage (V) | 12 (V dc) |
| Length | 32.5 (mm) |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Application | Power |
| Depth | 27.4 (mm) |
| Height | 27.9 (mm) |
| Contact Configuration | SPST |
| Number Of Poles | 1 |
| Latching | No |
| Contact Material | Silver Alloy |
Inventory for the T9AS1D22-12 by TE Connectivity from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,044
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the T9AS1D22-12
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.