Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TCA9517DGKR
2-bit level-translating 400-kHz I2C/SMBus buffer/repeater with powered-off high-impedance
Availability: In Stock
Package Type: VSSOP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TCA9517DGKR by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TCA9517DGKR
| Part Name | TCA9517DGKR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Bi Directional | Yes |
| Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Logic Function | Bus Repeater |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 0.9 V |
| Level Translation | Yes |
| Height | 0.95 (mm) |
| Absolute Propagation Delay Time | 100 (ns) |
| Width | 3.1 (mm) |
| Length | 3.1 (mm) |
| Package Type | VSSOP |
| Logic Family | TCA9517 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
| Bus Compatibility | I2C, SMBus |
Inventory for the TCA9517DGKR by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
23,582
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
84,520
|
1,050 x $0.29
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
1,558
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
862,111
|
|
Visit Site | |
| Verical |
1,558
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TCA9517DGKR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.