Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TDA7391
Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB Multiwatt-11 (Vertical, Bent and Staggered Leads)
Availability: In Stock
Package Type: MULTIWATT-11
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TDA7391 by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TDA7391
| Part Name | TDA7391 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Minimum Cmrr | 65 (dB) |
| Amplifier Class | Class A-B |
| Maximum Power | 26 (W) |
| Dimensions | 20.2 x 5 x 17.75 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Signal Type | Differential |
| Power Supply Type | Single |
| Application | Automotive |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 6 → 18 V |
| Package Type | MULTIWATT V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | Bridge Amplifier |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 11 |
| Output Signal Type | Differential |
Inventory for the TDA7391 by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
9
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
1,486
|
|
Visit Site | |
| Newark |
1,486
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
1,140
|
5 x $3.48
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
200
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
1,486
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TDA7391
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.