Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TL062IPWR
Dual, 30-V, 1-MHz, In to V+, JFET-input operational amplifier
Availability: In Stock
Package Type: TSSOP-8
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TL062IPWR by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TL062IPWR
| Part Name | TL062IPWR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Rail To Rail | No |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±12 V, ±15 V, ±5 V, ±9 V |
| Dimensions | 3 x 4.4 x 1.15 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 3.5 (V/µs) |
| Power Supply Type | Dual |
| Number Of Channels Per Chip | 2 |
| Typical Gain Bandwidth Product | 1 (MHz) |
| Height | 1.15 (mm) |
| Width | 4.4 (mm) |
| Length | 3 (mm) |
| Package Type | TSSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Typical Voltage Gain (V) | 75.6 dB |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the TL062IPWR by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
76,507
|
1 x $0.20
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TL062IPWR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.